بعد از صبحانه، هانا گفت که می خواهد برود خوابگاه کار دارد، باید برای دوشنبه تکلیف Assignment تحویل بدهد. لباس پوشید و داشت کفشش را می پوشید که اجازه خواست بماند. گفت اگر مزاحم ت نیستم می توانم بمانم؟ الان بروم خوابگاه دو روز تعطیل دارم که نمی دانم چه کارش کنم. دلم می گیرد.

گفتم بمانی خوشحال می شوم.

برگشت به اتاق و تی شرت و شلوارکم را پوشید. گفت تکلیفم را می توانم همین جا انجام بدهم، اگر لپ تاپت را احتیاج نداری، می توانم قرض بگیرمش؟

چه می توانستم بگویم؟

گفتم فعلاً لازمش ندارم.

کتاب Norwegian Wood را برداشتم از موراکامی. بیشتر از نصفش را خوانده بودم. بعید می دانم که به فارسی ترجمه شده باشد چرا که داستان انباشته از توصیف روابط جنسی است. به دلیل توصیف بی پرده ی رابطه ی جنسی دختر لزبین سیزده ساله، با ری ایکو، زنی بالغ، که با خواست و ترفند دختر اتفاق افتاد، اعتراض والدین ایالت نیوجرسی امریکا موجب حذف این کتاب از لیست کتاب های تابستانی دانش آموزان کلاس 10 شد.

علت روایت داستان، نوشتن خاطرات است، خاطراتی که با آهنگ Norwegian Wood، اثر بیتلز، در ذهن راوی تداعی می شود و او که به نائوکو قول داده تا هیچ وقت فراموشش نکند، تصمیم به نوشتن وقایعی می گیرد که بین شان رخ داده.

مسیر داستان بسیار ساده است اما شخصیت ها حامل ماجراها و افکار و احساساتی هستند که موجب پیچش در کار می شود.

هنگام خواندن داستان از خودم پرسیدم: آیا می توانی چنین بی پرده روابط جنسی را تشریح کنی، آیا می توانی بگویی واژنش کاملاً خیس بود، آلتم راستِ راست بود، با دهان من را به ارگاسم رساند؟

سوالم را با سوال جواب دادم: آیا می شود به زبان مردمی چنین توصیف هایی را نوشت که اکثریت شان فرق اثر اروتیک و پورنوگرافیک را نمی دانند؟ آیا متهم به هرزه نویسی نخواهی شد؟ آیا فکر نمی کنند داری عقده گشایی می کنی؟ و مهمتر از همه، خانواده ات درباره ات چه فکری می کنند؟

اگر بخواهیم از روی ظاهر، تفاوتی بین اروتیسیسم و پورنوگرافی قائل شویم، به عنوان مثال بگوییم اگر در فیلمی آلت تناسلی زن یا مرد هنگام سکس نشان داده شود پورنو است اما اگر نشان داده نشود، اروتیک است؛ از پرده پوشی یی صحبت می کنیم که معیاری ظاهری و دم دستی است و با این معیار Norwegian Wood قطعاً داستانی پورنوگرافیک است.

اما، به اعتقاد من اروتیسیسم در مرحله ی بالاتری از پورنوگرافی قرار دارد. اروتیسیسم علاوه بر توجه به کیفیت جسمانی رابطه ی جنسی کیفیت روحی آن را نیز مد نظر قرار می دهد. تفاوت بین اروتیسیسم و پورنوگرافی تفاوت بین رابطه ی جنسی انسانی و حیوانی است و صد البته افرادی که در عشق ورزی به درک احساسات انسانی نرسیده اند و سکس براشان بیشتر از رفع نیازی غریزی نیست، تفاوتی بین آثار اروتیک و پورنوگرافیک قائل نیستند، درست مانند فردی تشنه که تفاوتی بین کاسه ی سفالی و چینی برای آب خوردن درک نمی کند.

جامعه ی ما از نظر جنسی به آن مرحله از بلوغ فکری نرسیده است که بتوان در آن صحبت از اروتیسیسم به میان آورد. مهمترین دلیل آن، متاسفانه، تقلیل زن تا حد ابژه ی جنسی است. از آن جایی که اروتیسیسم در تقابل بین دو روح هنگام هماهنگی دو جسم به وجود می آید، اگر زن و مرد نسبت به یکدیگر احساس برابری و همسری نداشته باشند، اروتیسیسم در آن ها رشد نخواهد کرد و رابطه ی جنسی شان چندان بیشتر از رفع نیاز جسمی نخواهد بود.

اروتیسیسم همراه با درک زیبایی ها و ظرائف است، همراه با سپاس و ستایش است، اروتیسیسم همراه با آگاهی است.

لحظه یی که نائوکو زیپ شلوار تورو را باز می کند و آلتش را بیرون می آورد و او را با دهان به ارگاسم می رساند، دارد از او به خاطر عشقی که نثارش می کند، به خاطر حمایتش، تشکر می کند؛ و از آن جایی که آمادگی رابطه ی جنسی را ندارد، اما درک می کند که بخشی از عشق تورو به دلیل کشش جنسی است، پس می خواهد نشان بدهد که او را می فهمد و به نیازش احترام می گذارد. بعد از خودکشی نائوکو تصویر همین لحظه مدام به یاد تورو می آید و این صادقانه ترین واکنش ممکن است که موراکامی می توانست به تصویر بکشد.

Advertisements